Aktualności / Relacje

Moda jest sztuką

lis 12, 2020 | Relacje

Wernisaż fotografii i niecodzienny pokaz mody
„Moda dla każdego” – wydarzenie współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji miasta Konina przy wsparciu Ferio Konin to projekt, który na stałe wpisał się w kalendarium imprez centrum handlowego i Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”.
Od trzynastu lat imprezie towarzyszy pełne zaangażowanie i przygotowania na najwyższym poziomie. Integracja lokalnej społeczności to Idea, która co roku przyświeca organizatorom. W tegorocznym wydaniu uczestnicy po raz kolejny przełamali bariery. Swoim ubiorem, gestem wyrazili siebie i swoje emocje.
Po raz pierwszy w tym roku wydarzenie nabrało jednak nowego wymiaru:
„Ze względu na obecnie obowiązujące obostrzenia wspólnie z Fundacją Otwarcie zaproponowaliśmy alternatywną formułę – mówi Henryk Grabowski. To, że pokaz musi się odbyć – wątpliwości nie było, ale musieliśmy mieć pewność, że będzie bezpiecznie i że dostosujemy się do aktualnych wymogów.
Z jakim efektem przebiegła realizacja? Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania relacji z trzynastej edycji „Moda dla Każdego”. Jak się okazuje – pasji, emocji i pełnej satysfakcji wszystkich zaangażowanych w projekt nie zbrakło i w tym roku!”
Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem sztuki. Skąd ta inspiracja? Opowiada Lucyna Sapalska z Fundacji Otwarcie:
„W naszej Fundacji zawsze dużo się działo i dzieje…jeździliśmy po najpiękniejszych zakątkach Polski, przemierzaliśmy szlaki, zwiedzaliśmy muzea i galerie obrazów, podziwialiśmy architekturę zabytków i atrakcji turystycznych Polski. W tym roku sztuka zainspirowała nas do przygotowania trzynastej edycji pokazu mody.
Uczestnicy wydarzenia wcielili się na chwilę w żywy obraz tzn. postać z obrazów różnych znanych i mniej znanych artystów malarzy. Znaleźli się wśród nich malarze tacy jak Van Gogh, Edmund Klimt czy Johannes Vermeer czy też wielcy artyści, którzy widnieją tylko w naszych pamięciach i sercu jak Charles Chaplin, Frida Cahlo, Flap lub Audrey Hampton czy nadal pogodna i żyjąca Oliwia Newton”.
Alternatywnie do lat ubiegłych, tegoroczny pokaz odbył się bez udziału publiczności. Swoją sentymentalną podróż, zainspirowani sztuką, podopieczni odbyli w Galerii na Glince, konińskiej malarki Krystyny Ruminkiewicz. Dzięki odpowiedniej oprawie, choreografii i stylizacji modeli – postaci z obrazów ożyły, na nowo zapisały się w wyobraźni odbiorców.
Podopieczni Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” wzięli udział także w sesji zdjęciowej, której efektem jest dwadzieścia niezwykłych fotografii – portretów. Pełna relacja z imprezy do obejrzenia na filmie https://youtu.be/GUkq6nvrRaU, czasowa wystawa fotografii prezentujących sylwetki naszych bohaterów dostępna jest w centrum handlowym Ferio Konin w pobliżu sklepów Kruk, Sinsay oraz Calzedonia.
Tradycyjnie też i w tym roku wydano kolejny niezwykły kalendarz fundacji. Na kartach zobaczyć możemy zdjęcia podopiecznych fundacji.