Aktualności / Relacje 2024

21.03 Światowy Dzień Zespołu Downa

mar 13, 2024 | Relacje 2024

Światowy Dzień Zespołu Downa corocznie obchodzony jest 21 marca.

Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” w Koninie po raz 16. organizuje kampanię społeczną dotyczącą podnoszenia świadomości społeczeństwa o Zespole Downa.

Ogólnoświatowym tematem tegorocznych obchodów jest hasło:”Koniec ze stereotypami”

Co to jest stereotyp?

Stereotyp to ustalone wyobrażenie jakie ludzie mają na temat tego, kim ktoś jest. Stereotypy często opierają się na ograniczonych informacjach i raz uformowane, są trudny do zmiany.
I tak właśnie jest w przypadku zespołu Downa – osoby te traktuje się jak dzieci, niedocenia się i wyklucza.
Dzięki postępowi medycyny już wiemy, że zespół Downa jest chorobą, która jest konsekwencją wady genetycznej nazywanej trisomia 21 chromosomu.
I o ile inne choroby się leczy, to w Polsce zespołu Downa jednak nie i wpływ na to ma stwierdzenie: „oni tak mają”. Jest to bardzo krzywdzący stereotyp o tych osobach.
Dlatego też w tym roku wzywamy do zapewnienia równości w zdrowiu osób z zespołem Downa.

Zapraszamy do włączenia się w nasze działania:
– Dzięki zaproszeniu Kustosza 17 marca 2024 o godz. 12.00 w Bazylice Licheńskiej zostanie odprawiona Msza Św. Następnie zapraszamy do wspólnego zdjęcia i zwiedzania bazyliki.
– 21.03.2024 w godz. 16.00-20.00 osoby z Zespołem Downa ponownie wcielą się w kelnerów. Będzie można podpatrzyć ich pracę w restauracji Pepe Nero i pizzerii Tutti Santi.

Dziękujemy Kustoszowi z Lichenia, restauracji Pepe Nero i pizzerni Tutti Santi za współpracę, pomoc, życzliwość i organizację obchodów święta Zespołu Downa.

Fundacja „Otwarcie”