Aktualności / Relacje 2024

21.03 – Dzień Zespołu Downa

mar 22, 2024 | Relacje 2024

21.03 –  Dzień Zespołu Downa

W trakcie obchodów swojego Święta, Osoby z Zespołem Downa zgodnie z tegorocznym hasłem: „Koniec ze stereotypami” po raz kolejny pełnili szczególne role tj. pomagali do mszy, nieśli dary i wspierali kelnerów w restauracjach.

Niesamowite przeżycia, jedne wzniosłe i duchowe, drugie raczej z kategorii „coś dla ciała”,  ciekawe doświadczenia, zespołowa przygoda. Dlaczego tylko przygoda? Dlatego między innymi, że społeczeństwo opiera się właśnie na stereotypach o osobach z zespołem Downa. Nie wierzymy, że ONI potrafią być użyteczni, że potrafią poprawnie wykonywać powierzone obowiązki, że są odpowiedzialni i wytrwali, że mogą…  Ludzie z reguły traktują ich jak „duże dzieci”- stereotyp, z którym każdego dnia osoby te muszą się mierzyć.

Marta, Olga, Dominika, Szymon, Franek, Marek, Adam i Bartłomiej stali się pomocnikami kelnerów w pizzerii Tutti Santi i restauracji  Pepe Nero. Swoje obowiązki wykonywali z zaangażowaniem, empatią do klientów, uśmiechnięci, wytrwali i bardzo zadowoleni z tej przygody. W dniu swojego święta czuli się potrzebni i szczęśliwi.

Na ogólnoświatowej kampanii dotyczącej zespołu Downa, osoby te mówią: „Ludzie są różni. Każda osoba z zespołem Downa jest inna. Każda osoba
z niepełnosprawnością intelektualną jest inna.
Nie wszyscy zachowujemy się tak samo ani nie lubimy tych samych rzeczy.
Każdy z nas ma naszą indywidualną tożsamość, zainteresowania, polubienia i niechęci, dary i talenty, tak jak wszyscy inni.
Posiadanie zespołu Downa lub niepełnosprawności intelektualnej to tylko część tego, kim jesteśmy!
Jesteśmy ludźmi. Traktuj nas jak ludzi.”
https://www.worlddownsyndromeday.org/end-the-stereotypes

Tegoroczna kampania dotyczy również dostępu do lekarzy, a zwłaszcza leczenia osób z Zespołem Downa. Osoby te, ze względu na dodatkowy chromosom w każdej komórce swojego ciała oraz połączenia go z genami rodziców, borykają się ze specyficznym funkcjonowaniem organizmu. Powstała komórka jest inna, funkcjonuje według innego schematu. Ona po prostu staje się problemem, niezbilansowanym, uruchamiającym kompleks zmian dla całego organizmu: „Wszystkie te zmiany kreują stan, stale trwającej choroby metabolicznej, immunologicznej, neurologicznej z istotnymi zaburzeniami kardiologicznymi, układu hormonalnego objawiającego się dysfunkcyjnym działaniem tarczycy i jej hormonów, czy też ze złożonymi problemami układu pokarmowego łącznie z ograniczeniami wchłaniania mikro- i makroelementów, jak i wytwarzania aminokwasów w połączeniu z istotnymi zmianami w budowie anatomicznej najważniejszych organów, narządów, części ciała jak krew, kości, komórki nerwowe, mózg, wątrobę, nerki, serce chociażby czy też szlaków sygnalizacyjnych i metabolicznych.”   https://www.zespoldowna.info/   Wiedza powszechnie znana ale nie ma specjalistów chcących dokształcać się w ich leczeniu zespołu Downa. Kiedy idziemy do lekarzy z danym problemem chorobowym to często słyszymy: „oni tak mają” – stereotyp, z którym przez lata osoby z zespołem się borykają.

Relacja ze Mszy Świętej w Licheniu, zwiedzania Bazyliki oraz poczęstunku w gronie przyjaznych nam osób:
https://www.lichen.pl/swiatowy-dzien-zespolu-downa-w-licheniu/

Serdeczne podziękowania dla osób nam życzliwych, za organizację Mszy w Licheniu, za poczęstunek, za otwartość i możliwość sprawdzenia się w roli kelnerów. Dziękujemy!