Kierunek wakacyjnego wyjazdu grupy młodszej podopiecznych Fundacji „Otwarcie”, to Turawa- malownicza wieś, położona w województwie opolskim, nad Jeziorem Turawskim oraz Opole i okolice. Gościliśmy się w Ośrodku „Wodnik” w Turawie, w pięknie zagospodarowanym terenem, spokojnym miejscu pośród lasu sosnowego, z biskością jeziora. Jak zawsze, pomimo wrześniowego terminu, pogoda nas rozpieszczała i mogliśmy skorzystać nawet z u przyjemności plażowania.
Żelazny most wiszący w Ozimku, był pierwszym oglądanym przez nas obiektem. Powstały w pierwszej połowie XIX wieku, zachował się do dziś w niezmienionym stanie, jako jedyny żelazny most w Europie i został wpisany na listę zabytków techniki.
JuraPark w Krasiejowie jest największym tego typu obiektem w Europie. Mierząca 1,5 km. ścieżka dydaktyczna, z 200 modelami gadów i płazów naturalnej wielkości, Prehistoryczne Oceanarium, Park Nauki i Ewolucji Człowieka, przejazd kolejką przez Tunel Czasu, cieszyły się zainteresowaniem wszystkich uczestników wycieczki.
Zarys historii polskiej piosenki od lat 20 do czasów współczesnych, przybliżyliśmy sobie w niepowtarzalnym Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. To nowoczesne, w pełni multimedialne miejsce przy legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia. Możliwość indywidualnego zwiedzania za pomocą audioprzewodnika, muzyczne dotykowe ściany odgrywające rolę odtwarzacza na których wyświetlane były koncerty, reportaże czy wywiady z artystami były dla nas nie lada atrakcją. Fani muzyki rozrywkowej, w specjalnych budkach, mogli nagrać ulubioną piosenkę i wysłać mailem, jako pamiątkę w muzeum.
Ciekawym punktem naszej podróży był Skansen- Muzeum Wsi Opolskiej. To miejsce na obcowanie z kulturą dawną, poznanie ówczesnych zawodów, obejrzenie pięknych drewnianych chat, zagród, budynków użyteczności publicznej (kościół, szkoła, karczma, kuźnia), przybliżenie codziennego życia na wsi na przełomie wieków. Wszyscy poczuli sentyment do tamtych lat.
Z niecodziennej perspektywy, w zabytkowym londyńskim autobusie zwiedziliśmy Opole. Podziwialiśmy Rynek Główny z Aleją Gwiazd, Wzgórze Uniwersyteckie, Wieżę Piastowską i inne ciekawe miejsca miasta. Kolejnym etapem naszej podróży był rejs po Odrze statkiem „Opolanin”, którego kapitan opowiadał ciekawostki związane z tą piękną rzeką. Ostatnim punktem wycieczki był Opolski Ogród Zoologiczny, pełniący rolę współczesnej Arki Noego, którego misją jest hodowla zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem.
Kilkudniowy wyjazd obfitował w moc atrakcji. I pomimo wieczornego zmęczenia, wszyscy chętnie uczestniczyli w wieczornych pogaduchach przy ognisku. Dziękujemy koledze Jackowi za tę przyjemność. Dziękujemy kierowcy Maciejowi, który zawsze dbał żebyśmy bezpiecznie i na czas dojechali. Oraz koleżance Karolinie, która dbała o atrakcyjność wyjazdu i komfort całej grupy. I nie da się nie podziękować właścicielom ośrodka, którzy rozpieszczali nasze kubki smakowe różnorodnymi i obfitymi posiłkami, i stworzyli nam idealne warunki do wypoczynku – dziękujemy.