Aktualności / Relacje

21.03 Światowy Dzień Zespołu Downa – skarpetkowa akcja!

mar 19, 2021 | Relacje

Światowy Dzień Zespołu Downa corocznie obchodzony jest 21 marca. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa WDSD, a od 2012 roku patronem Dnia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” w Koninie po raz 13. organizuje kampanię społeczną dotyczącą podnoszenia świadomości społeczeństwa o zespole Downa. Obecny rok wymaga szczególnej uwagi – jest rokiem 2021 ! – zespół Downa medycznie nazywany jest trisomią 21!

W Europie podejmowane są działania aby rok 2021 stał się rokiem poświęconym osobom z zespołem Downa, rokiem ich uhonorowania, przyznania im należytego miejsca w społeczeństwie. Zapraszamy  Państwa do wpierania naszej inicjatywy szerzenia poparcia dla praw osób z zespołem Downa, integracji z nimi i zapobieganiu wykluczeniu społecznemu tych osób.

W geście solidarności zachęcamy do ubrania w dniach 19.03 -21.03 kolorowych skarpet „nie do pary”. Zdjęciami można się pochwalić  na naszym fb:  https://fb.me/e/Grg5NRCI

Kolorowe skarpetki stały się symbolem genetycznego zapisu ZESPOŁU oraz dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze. „Zespołowi” podopieczni Fundacji „Otwarcie” listownie otrzymali  w prezencie życzenia i skarpetkę „nie do pary”. Podobne podarunki wysłaliśmy do instytucji i firm w regionie, które serdecznie zapraszamy do promowania naszych działań wspierających i rozwijających wiedzę o osobach z zespołem Downa, ich prawach, potrzebach i wsparciu. Przekazane skarpetki zostały specjalnie zaprojektowane i uszyte przez koleżankę Joannę Łuczak, mamę Igorka – za co bardzo DZIĘKUJEMY! Dla „zespołu” rozświetli się na kolorowo most J. Piłsudskiego w Koninie.

Odważnym i śmiałym proponujemy natomiast wyzwanie! polegające na nauce choreografii (183) Tuto bref de la chorégraphie Challenge pour la journée mondiale de la trisomie 21 #Eufortrisomy21 – YouTube , nagraniu filmiku (183) Lancement Challenge #Dancefortrisomy21 – YouTube

i zamieszczeniu, rozpowszechnianiu go w mediach społecznościowych wykorzystując hashtagi:  #EUfortrisomy21  #challenge  #downsyndrome 

Życzenia, które otrzymaliśmy w ramach akcji:

Zapraszamy dla obejrzenia portretów naszych „zespołowców”: dużych, małych, wyjątkowych osobowości, które powstały podczas sesji fotograficznej wykonanej przez panią M. Sarnowską.