Festiwal w Jarocinie.

Festiwal w Jarocinie.. 2017-07-19 11:24.

Czy wózek pod sceną jest mile widziany? Jakie trudności czekają osoby z niepełnosprawnościami na festiwalu muzycznym? Czy warto jechać do Jarocina? Byliśmy, dowiedzieliśmy się i chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

PODRÓŻ
Ekipa Fundacji Otwarcie wyruszyła do Jarocina w piątek, autobusem PKS, jak inni uczestnicy festiwalu. Wolontariusze pomogli Adamowi, kierowca otworzył bagażnik, gdzie schowaliśmy wózek. Samodzielna podróż dla osoby na wózku byłaby utrudniona, ale przy wsparciu przyjaciół pokonaliśmy bariery. Wysiedliśmy na dworcu w Jarocinie nie znając miasta, bez mapy. Czy łatwo dotarliśmy do celu? Owszem! Wystarczy uśmiechnąć się do ludzi i użyć języka ojczystego! Gwarantujemy, że mieszkańcy chętnie pokierują w odpowiednim kierunku.

POLE NAMIOTOWE
Czy osoba z niepełnosprawnością ruchową może spać w namiocie? Dlaczego nie! Jeśli sama nie jest w stanie przenieść się z wózka do namiotu życzliwa dusza na pewno pomoże. Adam miał wsparcie fundacyjnych przyjaciół. Ale nie tylko! Cała festiwalowa obsługa, służby porządkowe, ratownicy medyczni i ochrona byli bardzo uprzejmi, sympatyczni i pomocni! Pozwolono nam rozbić się blisko toalet i punktu medycznego, mimo że póki co uczestników festiwalu kierowano do innego sektoru. Cały czas wychodzono nam na przeciw, obecność osób z niepełnosprawnościami była potraktowana przez organizatorów bardzo przychylnie

PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE
Koncerty odbywały się na rynku oraz w parku, gdzie musieliśmy dojść z pola namiotowego. Odległości dla osób mających kłopoty z poruszaniem się są dość znaczne, ale trasa prowadzi przez miasto, po chodnikach. W parku są ładne, ubite, równe drogi. Bez trudu pokonywaliśmy je na nogach i wózkiem.

KONCERTY
Bramki festiwalowe są dość szerokie, by bez trudu wjechać. Ludzi jest dużo, trzeba więc uważać, wiadomo. Dla bezpieczeństwa naszego i innych nie wchodziliśmy pod sama scenę, gdzie jest "młyn" ale czy to znaczy, że nie tańczyliśmy? Skąd! Staliśmy nieopodal sceny, zaraz za najmocniej rozbrykanym tłumem i skakaliśmy wraz z nimi! A co!

LUDZIE
Jak inni reagują na osoby niepełnosprawne? Z całą mocą możemy powiedzieć, że życzliwie. I te życzliwość okazują bardzo ochoczo! Przekłada się też ona na czyny - uczestnicy festiwalu chętnie pomagali, przybijali piątki, karmili dobrym słowem

WRAŻENIA
Dlaczego pchamy się w miejsca, gdzie może trudniej dotrzeć? Gdzie jest dużo ludzi i może być niebezpiecznie? Z tych samych powodów co Ty! Każdy człowiek, zwłaszcza młody, potrzebuje się wyszaleć, czyż nie? Dla osób z niepełnosprawnościami jest to dużo trudniejsze...Trudniej im o samodzielność, czasem też o zawiązanie przyjaźni w szkole, czy na podwórku... A i rodzice mają wiele zasadnych obaw przed udziałem osób z różnymi niepełnosprawnościami w towarzyskim życiu. Bariery architektoniczne, wrogość czy brak pomocy, konieczność zażywania leków, a także czasem nadmierna ufność, czy nieznajomość wartości pieniądza... wiele różnych czynników, które stanowią ograniczenia... Podczas, gdy potrzeby są dokładnie takie same! Któż z nas nie chce jechać pod namiot z przyjaciółmi? Bez rodziców? Pójść na koncert? Gadać po świt? Misją Fundacji Otwarcie jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami w ich marzeniach, pragnieniach i potrzebach. I wiesz co? Lepszej ekipy do imprezowania nie ma!